Atak
astmy?

Duszności – czy to zawsze astma?

Masz problemy ze złapaniem oddechu? Doświadczasz odczucia braku powietrza? A może masz uczucie ciężkości w klatce piersiowej? To klasyczne objawy duszności. Są one jednym z typowych symptomów astmy oskrzelowej. Ale czy ich występowanie zawsze świadczy o tym, że zmagasz się właśnie z tą chorobą? O czym jeszcze mogą świadczyć i kiedy należy się zgłosić do lekarza? Wyjaśniamy.

Data publikacji:

Data ostatniej aktualizacji:

Problemy z oddychaniem, takie jak świszczący oddech, kaszel, uczucie ciężkości w klatce piersiowej oraz problemy ze złapaniem oddechu, to objawy, które pojawiają się w trakcie napadów astmy oskrzelowej. Jest to przewlekła choroba układu oddechowego, związana z nieprzerwanie trwającym stanem zapalnym oskrzeli i nadwrażliwością tego organu. Astma to obecnie jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych – zmaga się z nią ponad 339 mln osób na całym świecie, tak dzieci, jak i osób dorosłych, a liczba pacjentów wzrasta z roku na rok. Dlatego, kiedy pojawią się duszności, diagnostyka jest bardzo często prowadzona w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia tego schorzenia. Warto jednak wiedzieć, że astma nie jest jedyną przyczyną, dla której pojawiają się problemy ze złapaniem oddechu.

Co może być przyczyną powstawania duszności?

Duszności i pokrewne problemy z oddychaniem mogą mieć wiele źródeł. Oto najbardziej typowe schorzenia, wśród których symptomów są kłopoty ze złapaniem oddechu.

Przewlekła obturbacyjna choroba płuc (POChP) to choroba, której objawy są w dużej mierze zbliżone do tych związanych z astmą oskrzelową. Mimo to choroby mają odmienne podłoże. POChP jest związane ze zwężeniem drobnych oskrzeli i rozedmą płuc, natomiast astma – ze zwężeniem większych oskrzeli. POChP jest też najczęściej odpowiedzią na inne czynniki. O ile w przypadku astmy są to najczęściej alergeny, o tyle przy drugiej chorobie czynnikiem indukującym ataki duszności zazwyczaj jest dym papierosowy i podobne zanieczyszczenia.

Przy POChP objawy mają bardziej stały charakter niż przy astmie – jej ataki są napadowe. Inaczej przebiega też leczenie obu schorzeń – przy astmie podstawą kontroli jest stałe przyjmowanie wziewnych glikokortykosteroidów o działaniu przeciwzapalnym, przy POChP podstawą są leki rozszerzające oskrzela.

To choroba przewlekła, w wyniku której kwasy żołądkowe cofają się do przełyku. Chociaż jej objawy są związane głównie z układem pokarmowym, mogą także wywoływać reakcję ze strony dróg oddechowych. W wyniku refluksu może pojawić się np. uczucie bólu w klatce piersiowej, ciężkości, a także napadowe duszności i kaszel. Jeśli towarzyszą im cofanie się treści pokarmowych, problemy z przełykaniem, niestrawność czy wrażenie zalegania czegoś w przełyku – lekarz zapewne poprowadzi diagnostykę właśnie w stronę refluksu.

Należy jednak pamiętać, że jeśli objawy związane z dusznościami pojawiają się przy refluksie z dużą częstotliwością i towarzyszą im świszczący oddech czy kaszel – należy poinformować o tym podczas wizyty u lekarza.

Warto wspomnieć o częstym współwystępowaniu obu chorób.

Niewydolność serca pojawia się wówczas, kiedy serce nie pompuje krwi z siłą wystarczającą do dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu do każdej komórki w organizmie. Jedną z konsekwencji takiego stanu mogą być duszności – zwłaszcza, gdy pojawiają się w pozycji leżącej lub przy wysiłku fizycznym.

Innym objawem wskazującym na problemy kardiologiczne jest np. puchnięcie kończyn.

Duszności mogą towarzyszyć również innym problemom z układem krążenia, np. wadom zastawki dwudzielnej, chorobie wieńcowej czy miażdżycowemu zwłóknieniu mięśnia serca.

Duszności mogą się pojawiać również przy infekcjach wirusowych lub bakteryjnych górnych i dolnych dróg oddechowych – często towarzyszą zapaleniom oskrzeli lub płuc.

Czy duszności mogą wskazywać na COVID-19?

W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się, czy objawy, których doświadczają ze strony układu oddechowego, mogą świadczyć o tym, że zachorowali na COVID-19. Duszności mogą być jednym z objawów infekcji koronawirusem, jednak nie zawsze. Jak to ocenić? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że:

Należy również pamiętać, że wśród typowych objawów towarzyszących infekcji koronawirusem są:

Jeśli występują one ciągle i narastają, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.

Reasumując, duszności to objaw, który może świadczyć o różnorodnych problemach zdrowotnych. Jeśli ich doświadczasz, umów się na wizytę u lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie badania, aby zdiagnozować ich przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Pamiętaj: nawet jeśli to astma, regularne przyjmowanie leków i stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli Ci kontrolować tę przewlekłą chorobę i żyć bez stresu.

Materiał wewnętrzny Chiesi
Konsultacja merytoryczna Dr n.med. Małgorzata Pietrusińska

Źródła:

  1. https://www.verywellhealth.com/is-your-difficulty-breathing-asthma-or-something-else-200587
  2. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70470,dusznosc
  3. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/infolinia-nfz-najczesciej-zadawane-pytania-zwiazane-z-koronawirusem,387.html
  4. https://pacjent.gov.pl/aktualnosci/podejrzewasz-ze-masz-koronawirusa
  5. W. Balińska-Miśkiewicz, Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej u osób dorosłych. Farmacja Pol. 65(11), 2009, s. 794-796.
  6. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/asthma
  7. https://www.mp.pl/pacjent/pochp/podstawoweinformacje/54217,pochp-a-astma-podobienstwa-i-roznice
  8. https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/dusznosc-jak-rozpoznac-czy-covid-19-czy-astma