Atak
astmy?

Astma nocna – czym się objawia?

Data publikacji:

Data ostatniej aktualizacji:

Zastanawiasz się nad tym, dlaczego bardzo często ataki astmy często pojawiają się w nocy? Co sprawia, że właśnie wtedy chorego męczy uporczywy kaszel, duszność czy świszczący oddech? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. Zobacz, jak objawia się astma nocna oraz co zrobić, aby jej zapobiec.

Nocne napady kaszlu są jednym z symptomów typowych dla astmy – często to one sugerują pacjentowi, że zmaga się z tą przewlekłą chorobą. Takie epizody mogą być uciążliwe – utrudniają spokojne przespanie nocy. Problemy ze snem mogą się odbijać na ogólnym samopoczuciu w ciągu dnia, dlatego warto zadbać o ich ograniczenie. Dobra wiadomość jest taka: astmę da się kontrolować. Pacjent, który stosuje się do zaleceń lekarza, może zredukować nocne napady kaszlu i duszności do minimum.

Skąd bierze się astma nocą?

Nie istnieje jedna, konkretna przyczyna, dla której osoby zmagające się z astmą są bardziej podatne na wystąpienie objawów choroby w nocy. Można jednak wskazać szereg czynników sprzyjających pojawieniu się ataku.

Podczas snu w Twoim organizmie zmienia się poziom wielu hormonów. Jednym z nich jest epinefryna, która wspiera rozszerzenie dróg oddechowych. Badania wskazują, że w godzinach nocnych jej poziom spada, a jednocześnie podnosi się stężenie histaminy, co może sprzyjać powstawaniu napadów astmy. W nocy spada także poziom kortyzolu, hormonu, który działa silnie przeciwzapalnie. To obniżenie poziomu kortyzolu może odpowiadać za nasilenie procesu zapalnego w nocy i objawy kaszlu i duszności nad ranem [1].

Zwężenie się dróg oddechowych

Drogi oddechowe mają tendencję do zwężania się, gdy znajdujesz się w pozycji leżącej i śpisz. Już sam ten fakt może sprzyjać wystąpieniu nocnego ataku kaszlu.

Kiedy powietrze jest zbyt suche i/lub ma nieodpowiednią temperaturę, może podrażniać drogi oddechowe. Problemy pojawiają się także w pomieszczeniach, w których w nocy działa klimatyzacja. Aby im zapobiec, możesz pomyśleć o inwestycji w nawilżacz powietrza, który pomoże utrzymać jego prawidłową wilgotność. Dobrze też – zwłaszcza zimą – ustawić nieco niższą temperaturę w sypialni. Będzie sprzyjała lepszemu zasypianiu.

Jeżeli astma ma podłoże alergiczne, przyczyną jej nocnych ataków może być obecność substancji uczulających w sypialni. Przykładowo, jeśli wywołują ją pyłki drzew i traw, ich stężenie na zewnątrz może być wyższe wieczorem. Rozwiązaniem, które zapobiegnie ekspozycji, jest szczelne zamykanie okien oraz, opcjonalnie, korzystanie ze specjalnego oczyszczacza, który usunie szkodliwe alergeny.

Gdy astma jest indukowana przez roztocza kurzu, warto sięgnąć po specjalną pościel dla alergików, pranie kołdry i poduszki raz na 3-4 tygodnie w temperaturze 60 stopni, sprzątanie sypialni odkurzaczem zabezpieczonym filtrem HEPA.

Nocne chrapanie wywoływane przez bezdech senny samo w sobie wymaga konsultacji z lekarzem. Jeżeli zmagasz się z tym problemem, a jednocześnie jesteś astmatykiem, możesz być narażony na częstsze epizody kaszlu i duszności w nocy. Dzieje się tak, ponieważ powietrze dostaje się do Twoich dróg oddechowych przez usta, a dodatkowo występuje zjawisko bezdechu, które również wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie oskrzeli i płuc.

Warto zaobserwować, czy w czasie snu występuje chrapanie. Jeśli tak, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym i zastosuj się do jego zaleceń.

To typowe zjawisko u osób, u których aktywność fizyczna indukuje epizody astmy. Mogą się one pojawić już na kilkanaście minut od rozpoczęcia ćwiczenia, ale także nawet kilka godzin po zakończeniu treningu. Jeśli więc zdarzyło Ci się uprawiać sport wieczorem, napad kaszlu może być opóźnioną reakcją organizmu na wysiłek.

Rozwiązaniem może być ćwiczenie o wcześniejszych porach oraz przyjmowanie przed rozpoczęciem treningu leków rozszerzających oskrzela (oczywiście zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego i pod jego kontrolą).

Jak radzić sobie z nocnymi objawami astmy?

Jak widzisz, przyczyn, dla których epizody duszności, świszczącego oddechu i kaszlu pojawiają się nocą, może być wiele. Aby zapobiegać nocnym objawom astmy należy dobrze leczyć astmę w ciągu dnia. Pacjentowi podawane są najczęściej wziewne glikokortykosteroidy, które pozwalają kontrolować przewlekły stan zapalny oskrzeli. Ponadto leczenie uwzględnia podawanie leków rozszerzających drogi oddechowe, gdy dojdzie do ataku duszności.

Dodatkowo warto:

Jeśli mimo to nocne napady nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym – być może będzie konieczna modyfikacja leczenia, które stosujesz.

Tagi

astma nocna, terapia astmy, ataki astmy, nocne duszności, uporczywy kaszel

Materiał wewnętrzny Chiesi
Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Piotr Dąbrowiecki

  1.  https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(05)02114-7/fulltext + https://szkolaastmy.mp.pl/wyklady/186333,astma-co-to-za-choroba-i-jak-ja-rozpoznawac-cz-1
  2.  https://www.webmd.com/asthma/guide/nocturnal-asthma-nighttime-asthma
  3. W. Balińska-Miśkiewicz, Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej u osób dorosłych. Farmacja Pol. 65(11), 2009, s. 794-796.
  4. https://www.wehale.life/pl/zdrowie/poradnik-jak-dobrze-spa-pomimo-astmy/
  5. https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(05)02114-7/fulltext
  6. https://szkolaastmy.mp.pl/wyklady/186333,astma-co-to-za-choroba-i-jak-ja-rozpoznawac-cz-1