Atak
astmy?

Astma – gdzie jechać na wakacje?

Pracujesz ciężko przez cały rok i potrzebujesz odpoczynku? Czas na wakacje! Astma nie jest przeszkodą w tym, aby wyruszyć w podróż. Musisz jednak się do niej w odpowiedni sposób przygotować – tak, aby wyprawa wiązała się wyłącznie z pozytywnymi doświadczeniami. Gdzie astmatyk powinien jechać na wakacje? W jaki sposób się do nich przygotować, aby uniknąć nasilenia się objawów? Sprawdź!

Data publikacji:

Data ostatniej aktualizacji:

Na początek najważniejsze: dobrze kontrolowana astma nie powinna Ci sprawić poważnych problemów w trakcie podróży. Dlatego jeśli zmagasz się z tą chorobą, kluczowe jest pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym i stosowanie się do jego zaleceń. Jeśli będziesz regularnie przyjmować leki i przestrzegać wytycznych specjalisty, nie powinieneś mieć problemów również w czasie wakacji.

Mimo to, musisz mieć świadomość zagrożeń, z którymi przyjdzie Ci się mierzyć i zaplanować podróż z rozwagą.

Wakacje z astmą: uwaga na alergeny!

Większość chorych na astmę mierzy się z wersją schorzenia o podłożu atopowym. Oznacza to, że napady duszności i kaszlu są wywoływane przez kontakt z określonym alergenem. Uczulać mogą różne substancje – głównie są to pyłki traw, zbóż czy drzew, ale także sierść zwierząt, kurz, roztocza czy grzyby. Jeśli i Twoja astma jest wywołana alergią – musisz wziąć to pod uwagę, planując wakacje.

Podstawowa zasada jest bardzo prosta: unikaj miejsc, w których możesz się narazić na większą ekspozycję na czynniki uczulające. Co to jednak oznacza w praktyce? Przykładowo:

Jak zatem widzisz, kluczowa kwestia to zdrowy rozsądek i unikanie miejsc, w których Twoje dolegliwości mogą się pogłębić.

Jaki klimat jest najlepszy dla astmatyka?

Przy wyborze celu podróży warto przyjrzeć się pogodzie i klimatowi panującym na miejscu. Nie ma jednego, dobrego klimatu dla astmatyka. Są jednak miejsca, w których będzie on mniej narażony na kontakt z alergenami. Dobrze sprawdzają się przede wszystkim miejsca położone nad wodą, w miejscu o umiarkowanych temperaturach i wilgotności.

Dlatego dobrze mogą się sprawdzić:

Czy z astmą można jechać w góry?

O ile wypoczynek w miejscowościach nadmorskich jest często rekomendowany chorującym na astmę, o tyle wyjazdy w góry mogą budzić więcej wątpliwości. Chociaż wycieczki w bardzo wysokie góry (np. Himalaje) mogłyby wiązać się z większym obciążeniem dla układu oddechowego także dla osób zdrowych, o tyle wycieczka na Pogórze czy w polskie góry (lub inne relatywnie niskie) nie powinna sprawić problemów. Wręcz przeciwnie! Mówi się, że przebywanie na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. może być korzystne dla astmatyków. Dzieje się tak z uwagi na mniejszą ilość alergenów w powietrzu – w tym roztoczy kurzu, pyłków roślin czy pleśni.

Jak więc widać, astma nie jest przeszkodą dla planowania wycieczki w rejony górskie.

Wybieraj sprawdzone miejsca

Ważnym zaleceniem na wakacje dla osoby chorej na astmę jest to, że warto wybierać już sprawdzone miejsca. Chodzi zarówno o miejscowości i regiony, jak również konkretne obiekty noclegowe. Jeśli odwiedziłeś już jakiś hotel czy pensjonat i czułeś się tam dobrze, warto powrócić w kolejnym roku – obniżasz tym sposobem ryzyko narażenia się na określone objawy.

Jakie sporty podczas wakacji dla astmatyka?

Lekarze są zgodni: astma nie jest przeciwwskazaniem do aktywności sportowej. Wręcz przeciwnie – odpowiednia dawka ruchu sprzyja dobremu zdrowiu oraz samopoczuciu. Dlatego również podczas wakacji nie warto rezygnować ze sportowych atrakcji. Szczególnie dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju aktywności związane z wodą: pływanie, surfowanie, żeglowanie, wakeboarding czy pływanie kajakiem. Jeśli obawiasz się ataku astmy po wysiłku, przed rozpoczęciem ćwiczeń możesz zaaplikować leki krótkotrwale rozszerzające oskrzela – oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Pamiętaj o zapasie leków

Gdziekolwiek planujesz podróż musisz być zawsze wyposażony w leki, które przyjmujesz na stałe oraz te, które służą do stosowania doraźnie. Jeżeli w trakcie wyjazdu zabraknie leku możesz mieć problem z dostępem do lekarza lub preparatów, które regularnie przyjmujesz. Pomyśl o tym przed wyjazdem, aby nic w trakcie wypoczynku nie popsuło Ci zabawy.

Reasumując: nie rezygnuj z wakacji, jeśli jesteś chorujesz na astmę. Zaplanuj je rozsądnie w porozumieniu z lekarzem prowadzącym i ciesz się relaksem – najlepiej z dala od alergenów, które Ci szkodzą. Udanego wypoczynku!

Materiał wewnętrzny Chiesi Konsultacja merytoryczna:
dr n. med. Małgorzata Pietrusińska

Źródła:

  1. https://www.europeanlung.org/assets/files/pl/publications/asthma-elite-athletes-pl.pdf
  2. W. Balińska-Miśkiewicz, Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej u osób dorosłych. Farmacja Pol. 65(11), 2009, s. 794-796.
  3. https://www.mp.pl/pacjent/astma/zastmadasiezyc/84818,astmatyk-na-wakacjach-jak-i-gdzie-wypoczywac
  4. https://www.asthma.org.uk/advice/living-with-asthma/travel/