Czym charakteryzuje się astma? Jakich objawów możesz się spodziewać? Czy mogą występować nad ranem lub podczas wykonywania wysiłku fizycznego? Czy mogą ustępować samoistnie?

Czy wiesz, że...

Badania naukowe pokazały, że ponad 40% chorych astmatyków uważa się za zdrowszych niż są w rzeczywistości, a nawet 90% podejmuje próbę odstawienia leczenia wciągu pierwszego roku terapii. Zmniejszenie (lub wręcz odstawienie) leczenia może spowodować nawrót choroby z większą siłą, lub utrzymywanie się stanu zapalnego w drogach oddechowych i postępującą ich destrukcję przy względnie niewielkich objawach.

Filmy instruktażowe

Leki wziewne są skuteczne tylko wtedy, gdy prawidłowo je przyjmujesz. Im lepsza będzie technika inhalacji, tym pewniejszy efekt leczenia. Zapoznaj się z poprawnymi technikami inhalacji, a także z najczęściej popełnianymi błędami.

Objawy astmy oskrzelowej

Do klinicznych objawów astmy należą:

  • Kaszel - zwykle jest suchy i męczący, pojawiający się niezależnie od przeziębienia, u osób chorujących na astmę jest objawem astmy występującym najczęściej, może być jedynym objawem astmy – tak jest często u dzieci (kaszlowy wariant astmy)
  • Świsty – często określane przez chorych jako gra w piersiach, są najbardziej charakterystycznym objawem astmy, czasem wyłącznie są wysłuchiwane przez lekarza w trakcie badania lekarskiego, mają zmienne nasilenie, często towarzyszy im duszność
  • Duszności – często określana przez pacjentów jako brak tchu, brak powietrza, krótki oddech, niemożność nabrania lub wypuszczenia powietrza, uczucie ciężaru w klatce piersiowej. Duszność jest najbardziej subiektywnym objawem astmy, co oznacza, że wrażliwość każdego człowieka na czynnik ją wywołujący jest różna. Objaw ten prawdopodobnie jest związany z wysiłkiem jaki trzeba wykonać by oddychać.
  • Zła wydolność wysiłkowa – chorzy na astmę mają (mogą) mieć gorszą wydolność wysiłkową od swoich rówieśników, pacjenci podają, że niewielki wysiłek jak wejście po schodach, podbiegnięcie do autobusu/tramwaju powoduje zadyszkę, napad kaszlu, świstów i duszności.

Objawy te pojawiają się z powodu nagłego zwężenia oskrzeli, które jest przyczyną zaburzeń przepływu powietrza do płuc w czasie wdechu i z płuc w czasie wydechu. Mogą występować wszystkie z wymienionych objawów lub tylko jeden z nich.
Trzeba podkreślić, że wszystkie wymienione wyżej objawy, pojedynczo lub razem, występują również w innych chorobach oskrzeli i płuc, a nawet w chorobach z innych układów i narządów (np. chorobach serca, zapaleniu zatok przynosowych, chorobie refluksowej żołądka).
Dla astmy charakterystyczne jest pojawianie się ich napadów w szczególności w nocy i nad ranem, po wysiłku, w reakcji na zimne powietrze, ostre zapachy, dym tytoniowy, przy śmiechu i długiej mowie, przy zmianie pogody, po niektórych lekach, pod wpływem zdenerwowania czy emocji. Objawy ustępują samoistnie lub po lekach rozkurczających oskrzela. Pomiędzy napadami astmy chory zwykle nie odczuwa żadnych dolegliwości, lekarz nie stwierdza żadnych odchyleń w badaniu pacjenta, a wynik badań czynnościowych układu oddechowego są prawidłowe.
Poza tym astmie mogą towarzyszyć również inne objawy jak:

  • niepokój w czasie napadu
  • rozdrażnienie
  • objawy depresji
  • senność po nieprzespanych z powodu astmy nocach.

Poza typowymi objawami astmy mogą wystąpić objawy innych chorób alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry.

drukuj